środa, 9 marca 2016

Przepis na udaną Wielkanoc. Porady i receptury bez zakalca.

Święta już za chwilę, a co rusz wykluwają się nowe kuchenne problemy. Czy drożdże urosną? Czy sernik nie opadnie? Czy baba się nie przypali? Świąteczna radość ucieka a zmartwień przybywa, dlatego mamy dla Was profesjonalne porady i przepisy na udaną Wielkanoc. Anna Olson to niekwestionowana specjalistka, jeśli chodzi o kulinaria. Ukończyła sztukę kulinarną na amerykańskim Uniwersytecie Johnson & Wales, którą następnie doskonaliła w niejednej restauracji. Wieloletnie doświadczenie w gotowaniu i pieczeniu pozwoliło jej na zgromadzenie olbrzymiego doświadczenia i wypracowanie niejednego skutecznego kuchennego tricku. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy wspólnie krótkie kompendium wiedzy kuchennej i kucharskich sztuczek!



1. Filiżanka herbaty a przebite białka: stało się, za długie miksowanie i po idealnej pianie z białek została smutna biała masa. Nie panikuj! Zaparz sobie filiżankę herbaty i spokojnie ją wypij. Dlaczego? W czasie tych 10 minut białka opadną i będą gotowe, żeby ubić je znowu.

2. Zmierz piekarnikowi temperaturę: 180°C to 180°C. W piekarniku nie zawsze. Umieszczając termometr w czasie pieczenia będziesz miała nad wszystkim kontrolę. Jeżeli wahania wynoszą więcej niż 15°C, to to jest przyczyna opadania ciasta.

3. Więcej śmietany do przebitej śmietany: dobra, uratowaliśmy jajka – a co ze śmietaną? Dolej trochę płynnej śmietany do już-nie-tak-sztywnej ubitej i włącz mikser ponownie. Voila! Po problemie!

4. Misja: porządek przy pieczeniu. Cel: skrobaczka: Coś tam się wysypie, coś tam się przylepi do blatu, coś tam zostanie w misce. Zawsze tak jest, ale nie musi być. Zestaw skrobaczek, sztywnych do powierzchni i elastycznych do miski, ułatwi utrzymanie porządku w czasie pieczenia.

5. Stabilizacja to podstawa – z mlekiem w proszku to prosta sprawa: bita śmietana do szprycy i ozdabiamy tort, ale wzór się jakoś nie trzyma po upływie czasu. 15ml mleka w proszku na 250 ml śmietany rozwiąże problem!

6. Wyszpachluj ciasto: dalej, dalej ręko kucharza! Dobra szpatułka jest w kuchni niezastąpiona. Sięgniesz wszędzie, wygładzisz krem, a wszystko ze szwajcarską precyzją. 

Kiedy znasz te tricki, wszystkie świąteczne ciasta powinny się udać. Baba, mazurek, a może coś jeszcze? Z dossier Anny Olson wybraliśmy dla Was ciekawe świąteczne propozycje, które urozmaicą wielkanocne menu. Oryginalny warkocz na pewno zaskoczy gości a tartinki ze śnieżnobiałą bezą i owocowym akcentem będą się idealnie komponować z kolorowymi pisankami!

Warkocz z ciasta duńskiego 


Składniki na ciasto: 
¾ szklanki ciepłej wody
5 g drożdży w proszku
187 g mąki pszennej
70 g mąki tortowej 25 g cukru
142 g masła Szczypta soli

Składniki na wypełnienie:
40 g płynnego masła
70 g rodzynek
125 g dżemu (morelowego lub jabłkowego)
1 jajko wymieszane z wodą (do posmarowania)
Cukier z cynamonem do posypania

Wymieszaj wodę z 75g mąki pszennej i drożdżami, zagnieć. Zostaw do wyrośnięcia.


Do zaczynu dodaj resztę mąki pszennej i tortowej wraz z cukrem, solą i 30g masła. Zmiksuj na niskich obrotach. Dorzucaj stopniowo resztę masła i zwiększ obroty. Ciasto powinno być elastyczne, ale fragmenty masła powinny pozostać widoczne. Odstaw do wyrośnięcia na 30 minut a potem schładzaj minimum 2 godziny.

Wyciągnij ciasto i rozwałkuj je na duży prostokąt, a następnie złóż krótszymi bokami do środka tak, aby się spotkały (jak książkę). Schładzaj kolejną godzinę, potem wyciągnij, obróć i rozwałkuj. Złóż na 3 i włóż do lodówki na kolejną godzinę. Po godzinie powtórz ostatni proces i odstaw do lodówki na 4 godziny lub całą noc.

Wyciągnij ciasto i rozwałkuj w kwadrat. Wysmaruj je masłem i obficie posyp cynamonem z cukrem, a na wierzch dorzuć rodzynki. Zroluj i podziel na 12 kawałków. Na blasze wyłożonej papierem do pieczenia ułóż kawałki obok siebie, układając kolejne porcje należy zwrócić uwagę na kraniec zwinięcia – musi być u dołu. Zostaw do wyrośnięcia na 90 minut.

Posmaruj ciasto jajkiem i wstaw do piekarnika rozgrzanego do 190°C na 25-30 minut (do uzyskania złotego koloru). Studź przez 20 minut. Rozpuszczaj dżem na patelni do uzyskania gęstej glazury.

Posmaruj nią ciasto i podawaj. Smacznego!

Tartinki z jeżynami i bezą


Składniki na ciasto kruche:
150 g masła
75 g cukru
1 jajko
½ łyżeczki ekstraktu waniliowego
225 g mąki tortowej
90 g posiekanej białej czekolady
Szczypta soli

Składniki na masę:
3 szklanki jeżyn (możesz zastąpić innymi, ulubionymi, kwaskowatymi owocami)
100 g cukru 15 g mąki kukurydzianej
1 łyżeczka ekstraktu waniliowego

Składniki na bezę:
4 białka
1 łyżeczka mąki ziemniaczanej
70 g cukru
20 g cukru pudru

Masło utrzyj z cukrem do białości i dodaj jajko. Miksuj do uzyskania gładkiej masy i dodaj ekstrakt waniliowy. Następnie dosyp mąkę i ugniataj do uzyskania gładkiego ciasta. Uformuj walec i schładzaj przez 2 godziny.

Podziel ciasto na 8 części i wyłóż nimi foremki do tart. Ponakłuwaj widelcem, schładzaj kolejne 20 minut. Piecz w 180°C przez 20 minut, do uzyskania złotego koloru. Rozpuść czekoladę i wysmaruj nią upieczone foremki. Odczekaj, aż czekolada stwardnieje.

2 szklanki jeżyn gotuj wraz z cukrem, dopóki nie puszczą soku. Zblenduj. Dodaj mąkę kukurydzianą i 2 łyżki wody Gotuj mieszając, aż zgęstnieje. Dodaj pozostałe jeżyny, ekstrakt waniliowy i zdejmij z palnika. Pozostaw do przestudzenia, a potem przełóż do przygotowanych foremek z ciasta.

Rozgrzej piekarnik do 200 °C. Białka ubij na sztywno i dodaj mąkę ziemniaczaną. Następnie stopniowo dosypuj cukier i cukier puder. Przełóż masę do szprycy i ozdób obficie tartinki. Piecz przez 5 minut.

Podawaj schłodzone. Gotowe!


Wypieki z Anną Olson W marcu codziennie o 13:00 i w weekendy o 15:00 obejrzycie w Polsat Food.


Składniki do przyrządzenia ciast przygotowanych przez Annę Olsson, znajdziecie w specjalnych ofertach wielkanocnych następujących sklepów:



Wyszukiwarka promocji w sieci